Chcesz mieć zbiornik BAŁTYKGAZ?
Wyjaśniamy od A do Z, jak wygląda cały proces
Każdy, kto buduje lub remontuje dom, doskonale wie, ile spraw należy wziąć pod uwagę, o ilu rzeczach trzeba pamiętać oraz jak wiele należy koordynować i organizować, aby osiągnąć wymarzony cel. Jednym z najważniejszych wyzwań jest wybór ogrzewania. Jeśli decydujecie się na gaz płynny, to przygotowaliśmy prosty przewodnik, który przeprowadzi Was krok po kroku przez cały proces – od pomysłu po realizację.
Wybór ogrzewania to decyzja na lata, dlatego warto ją podjąć racjonalnie i wziąć pod uwagę wiele czynników. To także kluczowy aspekt budowy lub remontu domu, który może zabrać dużo czasu i kosztować sporo nerwów. Dlatego, aby Wam tego oszczędzić, opisaliśmy całą ścieżkę, punkt po punkcie, jak przejść przez cały proces.
1. Skontaktuj się z doradcą
W tym celu wystarczy, że wejdziesz na https://www.baltykgaz.pl/pl/doradcy następnie wybierzesz temat oraz lokalizację i wypełnisz formularz kontaktowy. Jeśli nie korzystasz z Internetu, zadzwoń do Biura Obsługi Klienta na numer 800 306 204. Podaj swoją lokalizację (województwo i powiat), a my skierujemy Cię do właściwego doradcy.
2. Rozmawiamy
Podczas rozmowy z doradcą klient ma okazję opowiedzieć o swoich oczekiwaniach. Dzięki temu doradca dobierze pojemność zbiornika adekwatnie do zapotrzebowania oraz oceni możliwość posadowienia zbiornika na działce klienta, biorąc pod uwagę wszelkie wymagane przepisami prawa odległości zbiornika od budynków, granic działki, linii energetycznych, rowów, studzienek, kanalizacji itd. Często w tym celu wymagana jest wizja lokalna.
3. Przygotowanie oferty
Na podstawie zebranych informacji przygotowujemy ofertę, którą doradca przedstawia klientowi.
4. Podpisanie umowy
Po zaakceptowaniu oferty przez klienta następuje podpisanie umowy.
5. Projekt instalacji
Klient dostarcza nam mapę do celów projektowych, a my na jej podstawie zlecamy wykonanie projektu instalacji wraz z uzgodnieniami przeciwpożarowymi. Wytyczanie miejsca pod zbiornik i przyłącze odbywa się w uzgodnieniu z klientem.
6. Formalności urzędowe
W zależności od kategorii budynku wymagane jest zgłoszenie budowy albo złożenie wniosku o pozwolenie na budowę. Oba te wnioski składa się w starostwie powiatowym razem z wykonanym projektem. Klient może to zrobić samodzielnie, lub skorzystać z naszej pomocy.
7. Roboty ziemne
Po uzyskaniu pozytywnej odpowiedzi ze starostwa lub braku jego sprzeciwu na zgłoszenie budowy możemy przystąpić do robót ziemnych. Prace ziemne związane z posadowieniem zbiornika oraz wykonaniem przyłącza klienci realizują najczęściej samodzielnie, według naszych wytycznych, ale mogą też zwrócić się z tym do nas.
8. Montaż
Gdy wykopy są gotowe, dochodzi do posadowienia zbiornika na płycie fundamentowej oraz odbywa się montaż instalacji. Po zamontowaniu przeprowadzana jest próba szczelności oraz pomiar uziomu przy zbiornikach naziemnych, a przy podziemnych dodatkowo pomiar ochrony katodowej, zakończone stosownymi protokołami odbioru instalacji gazowej.
9. Pierwsze tankowanie
Przyjeżdża cysterna, aby zatankować zbiornik.
10. Decyzja UDT
Zgłaszamy zbiornik do odbioru przez Urząd Dozoru Technicznego, który następnie wystawia decyzję o dopuszczeniu zbiornika do eksploatacji.