Gaz płynny niezbędne formalności
Instalacja gazowa zasilana LPG – jakie wymogi trzeba spełnić?
Gaz płynny to ekologiczne i ekonomiczne źródło ogrzewania. Instalacja LPG jest bezobsługowa i może być wykorzystywana do ogrzewania pomieszczeń, przygotowania ciepłej wody użytkowej oraz zasilania kuchenek gazowych.
Z tego artykułu dowiesz się:
- Jak działa instalacja zasilana gazem płynnym?
- Jakie korzyści zapewnia instalacja LPG?
- Jakie formalności są niezbędne do zastosowania instalacji LPG?
Jak działa instalacja zasilana gazem płynnym?
Gaz płynny (LPG) jest magazynowany w zbiornikach. W zależności od sposobu instalacji wyróżniamy zbiorniki:
- naziemne,
- podziemne.
Wybór konkretnego systemu zależy od możliwości technicznych lub preferencji inwestora. Zbiorniki są montowane na wydzielonej części działki. Takie rozwiązanie jest stosowane zarówno w przypadku domów jednorodzinnych, jak i budynków wielorodzinnych. Każdy dom/lokal posiada własne urządzenie pomiarowe. Dzięki temu otrzymuje indywidualną fakturę za zużycie i rozlicza się bezpośrednio z dostawcą gazu.
Jakie korzyści zapewnia instalacja LPG?
Instalacja LPG to rozwiązanie gwarantujące wysoki poziom bezpieczeństwa. Podczas spalania gazu płynnego wydziela się znacznie mniej szkodliwych substancji niż np. w przypadku węgla. Dzięki temu w sezonie grzewczym nie występuje efekt zadymienia. Gaz płynny (LPG) to rozwiązanie zapewniające wiele korzyści finansowych. Najważniejsze z nich to:
- możliwość inwestowania w miejscach bez dostępu do gazu ziemnego (niższe ceny gruntów),
- konkurencyjne ceny zakupu LPG w porównaniu do innych nośników energii.
Dużym atutem jest także możliwość wykorzystania instalacji LPG w chwili uzyskania dostępu do gazu ziemnego. Nie wymaga to dodatkowych nakładów na modernizację. Instalacja LPG może być traktowana jako rozwiązanie tymczasowe do momentu wybudowania sieci gazu ziemnego.
Jakie formalności są niezbędne do zastosowania instalacji LPG?
Przed rozpoczęciem budowy instalacji LPG konieczne jest podpisanie umowy, która reguluje zasady realizacji inwestycji. Należy także określić moc urządzeń zasilanych gazem oraz zaplanować rozmieszczenie sieci gazowej. Na tej podstawie przygotowuje się zestawienie kosztów oraz plan finansowania.
Przed rozpoczęciem prac konieczne jest dopełnienie kilku formalności:
- Wykonanie projektów instalacji zbiornikowej gazu płynnego
- Dokonanie zgłoszenia budowy lub uzyskanie prawomocnego pozwolenia na budowę
Po uprawomocnieniu się pozwolenia na budowę lub upływie wymaganego terminu i przy zgłoszeniu budowy można rozpoczynać realizację inwestycji.
Składa się ona z następujących etapów:
- Roboty ziemne, a więc przygotowanie wykopów pod rurociągi, uziemienie zbiornika i ewentualnie pod zbiornik podziemny
- Posadowienie zbiornika i montaż instalacji gazowej do budynku
- Wykonanie prób szczelności instalacji i pomiar skuteczności uziemienia zbiornika
- Odbiór zbiornika przez Urząd Dozoru Technicznego
- Montaż wewnętrznej instalacji gazowej z kotłem gazowym
- Zatankowanie zbiornika
Bałtykgaz zapewnia kompleksowe wykonanie niezbędnych robót. Ich zakres jest dostosowany do potrzeb Klienta. Wszystkie prace są prowadzone przez firmy instalacyjne posiadające niezbędne uprawnienia i nadzorowane przez kierownika budowy. Zapewniamy także jasne warunki współpracy i całodobową opiekę serwisową. Przez cały okres współpracy instalacja zbiornikowa gazu płynnego zainstalowana u Klienta objęta jest ubezpieczeniem.