Jak bezpiecznie korzystać z gazu płynnego?
Jak bezpiecznie korzystać z gazu płynnego?
Instalacja LPG to bezpieczna i wydajna metoda ogrzewania domów oraz innych budynków. Właściwie użytkowane i konserwowane piece gazowe nie stwarzają żadnego zagrożenia. Oczywiście pod warunkiem stosowania się do ściśle określonych zasad.
Z tego artykułu dowiesz się:
- Co wpływa na bezpieczeństwo instalacji gazowej?
- W jakich warunkach pojawia się zagrożenie wybuchem gazu?
- Jak odpowiednio skonfigurować domową instalację LPG?
Co wpływa na bezpieczeństwo instalacji gazowej?
Instalacja LPG składa się z kilku elementów. Zaliczamy do nich przyłącze gazowe, kurek główny, dopływ rozdzielczy, szafkę gazową, pion i przewody rozprowadzające gaz wewnątrz budynku. Każdy z nich ma istotne znaczenie dla prawidłowego działania instalacji. Tak naprawdę głównym zagrożeniem wcale nie jest piec. Dostępne obecnie rozwiązania są tak zaawansowane technologicznie, że gwarantują najwyższy poziom bezpieczeństwa.
Ulatnianie się gazu może mieć kilka przyczyn. Najczęstsze powody to:
- niewłaściwie zamontowana instalacja gazowa,
- nieprawidłowa eksploatacja,
- niewłaściwa konserwacja lub jej brak,
- nieszczelność instalacji,
- słaba jakość użytych materiałów,
- stary piec,
- usterki.
Kluczem do bezpieczeństwa instalacji gazowej są kwalifikacje, wiedza i doświadczenie fachowców.
W jakich warunkach pojawia się zagrożenie wybuchem gazu?
Wybuch gazu jest możliwy, gdy jego stężenie w powietrzu wynosi 5-15%. W pomieszczeniu zamkniętym wystarczy niewielki zapłon. Zbyt duże stężenie gazu uniemożliwi wybuch ze względu na niewystarczającą ilość tlenu. Gaz w instalacjach domowych jest bezwonny. W efekcie nie można wyczuć jego ulatniania się. Jedynym sposobem jest kontrola poszczególnych elementów instalacji gazowej oraz zamontowanie detektorów gazów. Podjęcie takich kroków pozwoli uniknąć niebezpiecznych sytuacji. Stężenie gazu przekraczające 15% uniemożliwia oddychanie i powoduje zatrucie.
Jak odpowiednio skonfigurować domową instalację LPG?
Założenie w domu instalacji gazowej wymaga uzyskania pozwolenia na budowę w przypadku już odebranych budynków. W budynkach dopiero budowanych instalacja powinna być uwzględniona w projekcie. Jej konfiguracja musi być przeprowadzona zgodnie ze ściśle określonymi standardami i wytycznymi. Sama instalacja nie jest skomplikowanym układem. Jej przewagą nad klasycznymi rozwiązaniami jest brak konieczności zagospodarowania miejsca na kotłownię.
Piec gazowy można umieścić w dowolnym pomieszczeniu. Oczywiście są też pewne wyjątki. Piec powinien znajdować się w pomieszczeniu o kubaturze co najmniej 6 m. Można go zamontować na dowolnej kondygnacji budynku. Wyjątkiem są piece na gaz płynny, które należy umieścić ponad poziomem gruntu.