Jak dobrać pojemność zbiornika LPG?
Gaz płynny to paliwo dostępne dla prywatnych domów, budynków firmowych i obiektów komercyjnych. Rozwój sieci dystrybucji LPG sprawia, że z zalet ogrzewania gazowego może korzystać każdy. Warunkiem jest zakup kotła grzewczego oraz przydomowego zbiornika.
Z tego artykułu dowiesz się:
- Jakie wymogi obowiązują przy instalacji zbiornika LPG?
- Jaką pojemność zbiornika wybrać?
Jakie wymogi obowiązują przy instalacji zbiornika LPG?
Podczas wyboru zbiornika ważną kwestią jest zachowanie odpowiedniej odległości od budynków oraz innych instalacji. Zbiornik naziemny musi być umieszczony:
- co najmniej 3 metry (zbiornik 2700 l), 5 metrów (zbiornik 4850 l) oraz 7,5 metra (zbiornik 6700 l) od budynku mieszkalnego,
- co najmniej 1,5 metra (zbiornik 2700 l), 2,5 metra (zbiornik 4850 l) oraz 3,75 metra (zbiornik 6700 l) od granicy sąsiedniej zabudowanej działki,
- co najmniej 3 metry od napowietrznej linii energetycznej niskiego napięcia,
- co najmniej 15 metrów od napowietrznej linii energetycznej średniego lub wysokiego napięcia,
- przynajmniej 1 metr od następnego zbiornika.
W przypadku zbiorników naziemnych można także przygotować tzw. ścianę oddzielenia przeciwpożarowego o odporności ogniowej REI 120. To pozwala zmniejszyć minimalną dopuszczalną odległość od budynku do 1,5 metra.
Przy wyborze zbiornika podziemnego o pojemności 2700 l należy zachować odległość od budynku co najmniej 1 metr i 0,5 metra od granicy działki. Wymogi dotyczące odległości od studzienek kanalizacyjnych, linii energetycznych i sąsiedniego zbiornika pozostają takie same, jak przy konstrukcjach naziemnych.
Jaką pojemność zbiornika wybrać?
Korzystanie z gazu płynnego oznacza konieczność przygotowania odpowiedniej instalacji. Ważny jest wybór pojemności zbiornika dopasowanej do potrzeb danego budynku. Aby to zrobić, należy wcześniej określić poziom zużycia gazu. Do wyliczenia potrzebne są następujące zmienne:
- dane budynku,
- liczba mieszkańców,
- zapotrzebowanie na ciepło konkretnego rodzaju budynku,
- rodzaj zamontowanego kotła,
- szacowane zużycie ciepłej wody,
- wymagana ilość ciepła produkowana przez kocioł (uwzględniająca średnie roczne temperatury).
To zaawansowane wyliczenia, które można na szczęście uprościć. Zapotrzebowanie może również z dużą dokładnością oszacować. Dla domu jednorodzinnego o powierzchni ok. 150 m2 i kotle generującym do 30 kW energii optymalnym wyborem będzie zbiornik o pojemności 2700 l. Jeśli moc kotła wynosi 50 kW, to lepszym rozwiązanie okaże się zbiornik 4850 l. Dla mocy 50-65 kW warto zainstalować zbiornik o pojemności 6700 l.
W przypadku zbiornika o pojemności 2700 l należy się liczyć się z koniecznością uzupełniania LPG co 3-4 miesiące. Sam proces jest jednak szybki i nie wiąże się z żadnymi utrudnieniami.
Zastanawiasz się nad wyborem optymalnej pojemności zbiornika na LPG? Skontaktuj się z nami. Specjaliści BAŁTYKGAZ pomogą Ci w wyborze optymalnych komponentów dobranych do potrzeb Twojego budynku.