Korzyści i zastosowania gazu płynnego LPG dla rejonów poza siecią gazową
LPG to nie tylko gaz do kuchenek czy instalacja zasilająca samochody. Propan jest tanim, ekologicznym i wszechstronnym źródłem energii. Jego znaczenie doceniają szczególnie osoby prywatne i przedsiębiorcy z terenów, które nie są podłączone do sieci gazowej. Dzięki instalacji zbiornikowej LPG mogą korzystać z taniego źródła zasilania.
Z tego artykułu dowiesz się:
- Jak wykorzystać LPG w gospodarstwie domowym?
- Jakie korzyści gaz płynny przynosi przedsiębiorcom?
Jak wykorzystać LPG w gospodarstwie domowym?
Gaz LPG jest wykorzystywany przez wiele gospodarstw domowych jako źródło ogrzewania. To paliwo grzewcze ma praktycznie same zalety. Przy zakładaniu instalacji gazowej nie jest wymagane wygospodarowanie osobnego pomieszczenia. Na uwagę zasługuje także bezobsługowość całego układu, jak również niskie ceny oraz duża dostępność paliwa. LPG wyróżnia się niską emisją dwutlenku węgla oraz praktycznie zerową emisją pyłów zawieszonych. Gaz płynny do ogrzewania domu to tylko jedno z zastosowań LPG. Propan jest doskonałym źródłem energii do gotowania. W tym celu może być wykorzystana instalacja zbiornikowa lub butla z gazem. Pierwsze z tych rozwiązań jest dużo bardziej uniwersalne i pozwala wykorzystać LPG także do podgrzewania wody użytkowej, zasilania instalacji centralnego ogrzewania oraz kominków gazowych.
Zbiornik na gaz może być zamontowany na powierzchni działki lub pod ziemią. W ten sposób nie zaburza estetyki otoczenia i nie zabiera wolnej przestrzeni wokół domu. Jednocześnie jest to dużo wydajniejsze rozwiązanie niż zwykła butla gazowa. Wielkość zbiornika można łatwo dopasować do potrzeb danego gospodarstwa domowego. Gaz płynny jest bezpiecznym, ekologicznym i wygodnym źródłem zasilania. Instalacja LPG w domu ma praktycznie same zalety. Pod względem kosztów oraz wygody użytkowania zyskuje przewagę nad pozostałymi paliwami.
LPG to bardzo opłacalny wybór dla kierowców. Aktualnie po polskich drogach porusza się aż 3,4 miliona aut wyposażonych w instalację gazową. Popularność autogazu nie słabnie od lat. Głównym czynnikiem decydującym o opłacalności LPG jest relacja ceny autogazu do benzyny. Kształtuje się ona na poziomie 2:1. Oczywiście spalanie gazu jest wyższe. Niemniej jednak zasilanie auta LPG przynosi większe oszczędności od jazdy na benzynie. Opłacalność rośnie proporcjonalnie do pokonywanych kilometrów. Dlatego duża popularnością cieszy się także LPG w hurcie. Przedsiębiorcy coraz częściej wybierają gaz płynny do zasilania swoich flot. To pozwala znacząco obniżyć koszty paliwa.
LPG to nie tylko gaz dla Klientów indywidualnych. Dużo szersze zastosowanie zyskuje w branżach produkcyjnych i usługowych.
Jakie korzyści gaz płynny przynosi przedsiębiorcom?
Gaz dla firm jest ekonomicznym, ekologicznym i uniwersalnym źródłem zasilania. Pozwala budować wizerunek odpowiedzialnego społecznie przedsiębiorcy, a jednocześnie pomaga w uzyskaniu konkurencyjnej pozycji na rynku.
Wielu właścicieli firm inwestuje w instalacje zbiornikowe LPG ze względu możliwość generowania oszczędności w budżecie. Ważna jest także wszechstronność oraz bezobsługowość całego układu. Instalację zbiornikową można zamontować także na małych działkach i przy gęstej zabudowie. To idealne rozwiązanie dla przedsiębiorców działających w rejonach poza siecią gazową.
Gaz płynny wykorzystuje się praktycznie w każdym biznesie. LPG jest powszechnie używany w następujących gałęziach przemysłu:
- Rolnictwo, uprawa i hodowla
Przemysłowe instalacje gazowe są stosowane do ogrzewania szklarni, hodowli trzody i drobiu czy suszarni zbóż oraz roślin uprawnych. W tego typu obiektach ważne jest utrzymanie ściśle określonych warunków termicznych. Gaz LPG jest także używany na uprawach ekologicznych do wypalania chwastów.
- Przemysł spożywczy i usługi
Gaz płynny wybierają przede wszystkim firmy działające w przemyśle mięsnym, cukierniczym oraz lokale gastronomiczne. Butle gazowe zasilają kuchnie oraz inne urządzenia służące do obróbki termicznej produktów. Gaz płynny jest używany w piecach piekarniczych, kotłach warzelnych oraz wytwornicach pary. LPG wykorzystują również pralnie do zasilania maszyn piorących, suszarek czy magla.
- Budownictwo i produkcja
Gaz płynny jest używany przez wiele firm z branży budowlanej podczas kładzenia bitumicznych pokryć dachowych, produkcji prefabrykatów czy wytwarzania mieszanek asfaltowych. Coraz częściej wybierane są również butle do wózków widłowych na LPG. Instalacja gazowa doskonale ogrzewa hale produkcyjne o wysokich stropach. To pozwala zachować ciągłość produkcji oraz stworzyć optymalne warunki pracy dla ludzi i maszyn. Jednocześnie zapobiega kosztownym przestojom w działalności firmy.
LPG jest także wykorzystywany w transporcie chłodniczym, który wymaga stosowania specjalistycznych układów zapewniających stabilną temperaturę. Propan to czynnik chłodniczy przyszłości. Ma zerowy potencjał niszczenia warstwy ozonowej oraz niski współczynnik GWP (potencjał tworzenia efektu cieplarnianego). Wykazuje również doskonałe właściwości termodynamiczne.
Dystrybucja gazu płynnego ma ogromne znaczenie dla osób prywatnych oraz przedsiębiorców. LPG to wszechstronne źródło energii ogrzewające domy i obiekty przemysłowe, a także zasilające pojazdy, maszyny oraz urządzenia.