LPG w rolnictwie
W Polsce wiele obszarów, na których rozwija się produkcja rolna, cały czas znajduje się poza zasięgiem sieci gazu ziemnego. Idealną alternatywą dla takich gospodarstw jest ogrzewanie gazem płynnym. Propan wypada korzystniej cenowo i jakościowo na tle innych materiałów opałowych jak węgiel czy olej. Jednocześnie pozwala na szerokie zastosowanie w rolnictwie.
Z tego artykułu dowiesz się:
- W jakich obszarach rolnictwa wykorzystuje się gaz płynny?
- Czy warto zamontować instalację LPG w maszynach rolniczych?
- Jakie zalety przynosi stosowanie LPG w rolnictwie?
W jakich obszarach rolnictwa wykorzystuje się gaz płynny?
W gospodarstwach rolnych coraz bardziej powszechny staje się gaz płynny do ogrzewania domu oraz różnego rodzaju zabudowań. LPG to wydajne, ekonomiczne i ekologiczne źródło energii zarówno w branży hodowlanej, jak i gospodarstwach prowadzących różnego rodzaju uprawy.
Gaz płynny najczęściej wykorzystują:
- fermy drobiu i trzody chlewnej,
- dojrzewalnie i przechowalnie owoców,
- pieczarkarnie,
- szklarnie,
- suszarnie zboża, kukurydzy, owoców, tytoniu, warzyw oraz ziół.
Intensywna hodowla drobiu oraz trzody chlewnej wymusza utrzymanie wysokiej wydajności produkcyjnej zwierząt. Do tego niezbędne jest zapewnienie optymalnych warunków życia. W tym celu hodowcy stosują nowoczesne systemy grzewcze i wentylacyjne. Urządzenia te mają odprowadzać nadmiar wilgoci i zredukować stężenie szkodliwych związków. Jednocześnie zapewniają optymalną temperaturę w pomieszczeniu. Stosowanie LPG pozwala na podgrzewanie powietrza, ogrzanie poszczególnych sektorów o różnej wielkości czy przygotowanie budynków inwentarskich do wprowadzenia zwierząt. Dodatkową zaletą ogrzewania gazem płynnym budynków do trzymania zwierząt jest mała bezwładność takiego systemu. W praktyce oznacza to, że obiekt może być bardzo szybko rozgrzany. Specjalne nagrzewnice zasilane gazem płynnym mogą także zasilać kurtyny powietrzne, które ograniczają proces wychładzania budynku podczas wjeżdżania do środka maszyn do ściółkowania, rozrzucania słomy czy podawania paszy.
Duża część dojrzewalni i przechowalni owoców oraz warzyw w dalszym ciągu wykorzystuje do ogrzewania muły, miały węglowe czy odpady z przemysłu drzewnego. Zastosowanie gazu płynnego pozwala ograniczyć ilość pracy związanej z uzupełnianiem paliw stałych w kotłach grzewczych. Instalacja LPG zapewnia pełną automatyzację procesu spalania. Gaz LPG jest również optymalnym rozwiązaniem w przypadku suszarni. Przede wszystkim umożliwia wdrożenie dużo korzystniejszych technologii suszenia i ograniczania strat ciepła. Uruchomienie instalacji nie wymaga dodatkowych inwestycji jak w przypadku obiektów wyposażonych w piece spalające agropellet lub słomę. Suszarnie opalane LPG można wykorzystywać do różnych gatunków zbóż od pszenicy po kukurydzę. Instalacja gazu płynnego świetnie sprawdza się zarówno w dużych magazynach z większą liczbą silosów, jak i w gospodarstwach wykorzystujących suszarnię wyłącznie na własne potrzeby.
Do pokrycia zapotrzebowania tego typu obiektów nie wystarczy butla gazowa. Dedykowanym rozwiązaniem są zbiorniki naziemne LPG o pojemności 2700, 4850, a nawet 6400 litrów. Montaż tego typu instalacji jest łatwy i szybki. Zbiornik naziemny może być posadowiony na każdym gruncie.
Czy warto zamontować instalację LPG w maszynach rolniczych?
Według danych szacunkowych GUS liczba aut zasilanych LPG wynosi w Polsce 3,4 mln. Popularność tego rodzaju paliwa w pojazdach z silnikami benzynowymi cały czas utrzymuje się na wysokim poziomie. Gaz LPG zyskuje także coraz szersze zastosowanie w maszynach rolniczych wyposażonych w silniki wysokoprężne. Już w 2014 roku jeden z właścicieli gospodarstwa rolnego wyposażył swój kombajn w instalację gazową. Głównym powodem była chęć ograniczenia wydatków na paliwo. To jednak nie jedyne korzyści wynikające z tej inwestycji.
Zamontowanie instalacji gazowej podnosi moc silnika o ok. 30%. To pozwala na dużo efektywniejsze wykorzystanie maszyny rolniczej. Dodatkowo LPG poprawia kulturę pracy jednostki napędowej. Gaz płynny posiada wysoką liczbę oktanową. To przekłada się na równiejszą i cichszą pracę silnika. Jest to także rozwiązanie ekologiczne. Maszyny zasilane samym olejem napędowym wydzielają spaliny z dużą zawartością niespalonego paliwa, które przekształca się w sadzę. Instalacja LPG przyspiesza proces spalania. W efekcie na denko tłoka oddziałuje większa siła, co generuje wyższą moc. Dzięki instalacji gazowej silnik może spalić nawet 98% oleju napędowego. Aby zatankować kombajn, wcale nie trzeba kupować LPG w hurcie. Wystarczy pojechać na zwykłą stację paliw.
Instalacja gazowa może być zamontowana praktycznie w każdym ciągniku czy maszynie rolniczej z silnikiem spalinowym.
Jakie zalety przynosi stosowanie LPG w rolnictwie?
Dystrybucja gazu dla rolnictwa pozwala osiągnąć wiele korzyści przedsiębiorcom działającym w tym sektorze gospodarki. Najważniejsze z nich to:
- większa wydajność ze względu na wyższą kaloryczność – wedle danych szacunkowych ogrzewanie LPG może być nawet o 80% tańsze od oleju opałowego,
- bezobsługowość instalacji LPG – po uruchomieniu oraz odpowiednim ustawieniu nie wymaga praktycznie żadnych dodatkowych działań,
- niska zawartość szkodliwych związków – gaz płynny jest jednym z najczystszych paliw, ponieważ w czasie spalania nie wydziela szkodliwych związków oraz dymu.
Propan jest uznawany za gaz ekologiczny. Dlatego powszechnie wykorzystuje się go w sektorach związanych z hodowlą zwierząt, ogrodnictwie i przemyśle rolno-spożywczym. LPG to nie tylko ekonomiczny gaz dla klientów indywidualnych, ale także wydajne źródło energii dla właścicieli gospodarstw rolnych.