Rola dostawcy gazu w realizacji zielonych celów energetycznych
Gaz płynny jest ważnym elementem transformacji energetycznej. Ekonomiczne i ekologiczne źródło energii może być wykorzystywane w wielu gałęziach przemysłu. Służy także do zasilania instalacji w gospodarstwach domowych.
Z tego artykułu dowiesz się:
-
Jakie są główne cele polityki energetycznej Unii Europejskiej?
-
Jaka jest rola LPG w transformacji energetycznej?
-
Jaka jest rola dostawcy gazu w realizacji zielonych celów energetycznych?
Jakie są główne cele polityki energetycznej Unii Europejskiej?
W ramach unii energetycznej z 2015 roku wyznaczono 5 głównych celów polityki energetycznej UE. Są to:
-
Dywersyfikacja europejskich źródeł energii, a także zagwarantowanie bezpieczeństwa energetycznego w drodze solidarności i współdziałania poszczególnych państw członkowskich.
-
Stworzenie w pełni zintegrowanego wewnętrznego rynku energii, który umożliwia swobodny, pozbawiony barier i regulacji przepływ energii w Unii Europejskiej za pośrednictwem przygotowanej infrastruktury.
-
Zwiększenie efektywności energetycznej i zredukowanie uzależnienia od importu energii, a także ograniczenie emisji oraz pobudzanie tworzenia nowych miejsc pracy i związanego z tym rozwoju gospodarczego.
-
Dekarbonizacja gospodarki oraz przeobrażenie w gospodarkę niskoemisyjną zgodnie z porozumieniem paryskim.
-
Popularyzacja badań w obszarze technologii niskoemisyjnych oraz czystych technologii energetycznych, a także nadanie priorytetowego znaczenia badaniom naukowym i innowacjom, które pobudzają transformację energetyczną i poprawiają konkurencyjność.
Istotne wytyczne znalazły się także w dokumencie „Gotowi na 55”. Zakłada on:
-
redukcję o co najmniej 55% emisji gazów cieplarnianych do 2030 roku (w porównaniu z poziomem z 1990 roku),
-
ograniczenie do zera emisji gazów cieplarnianych przed 2050 rokiem.
W marcu 2023 r uzgodniono nowe propozycje celów energetycznych Unii Europejskiej na 2030 rok:
-
zwiększenie udziału energii ze źródeł odnawialnych we wszystkich źródłach zużywanej energii do 42,5%,
-
redukcję zużycia energii pierwotnej i końcowej o 11,7% w porównaniu z prognozami z 2020 r.
Istotną rolę w realizacji tych celów ma odegrać gaz płynny LPG. Stworzenie unii energetycznej ma zapewnić gospodarstwom domowym i przedsiębiorstwom działającym w UE bezpieczne, konkurencyjne oraz przystępne cenowo dostawy energii.
Jaka jest rola LPG w transformacji energetycznej?
Gaz płynny LPG może stać się jednym z filarów transformacji energetycznej. Już wpisał się na stałe w polski miks energetyczny i odgrywa istotną rolę w procesie kształtowania gospodarki niskoemisyjnej. LPG jest uznawany za efektywne kosztowo paliwo dla sektora transportu, rolnictwa i przemysłu. Również wytwarzanie ciepła i ogrzewanie gazem płynnym ma duże znaczenie dla osiągnięcia niskoemisyjności.
Polska jest aktualnie największym rynkiem w Unii Europejskiej pod względem zużycia autogazu. Po naszych drogach jeżdżą blisko 3 miliony samochodów zasilanych LPG. Udział gazu płynnego w rynku paliw transportowych wynosi aż 15%. To idealny punkt wyjścia do wdrażania założeń koncepcji transportu niskoemisyjnego. Gaz płynny może być z powodzeniem stosowany jako uzupełnienie napędu elektrycznego. W Polsce powszechnie wykorzystuje się LPG do zasilania pojazdów i maszyn rolniczych.
W 2020 roku konsumpcja gazu płynnego w Polsce wyniosła 2,34 mln ton. To oznacza 3-krotny wzrost w ciągu ostatnich 25 lat. Aż 74% tej wartości stanowiła konsumpcja autogazu. Jednocześnie można zaobserwować dynamiczny rozwój w zakresie bio LPG. Jest to paliwo gazowe typu drop-in produkowane ze źródeł biologicznych. Potencjalnie może być także wytwarzane z odnawialnej energii elektrycznej. Bio LPG zapewnia redukcję emisji spalin o 80% w stosunku do konwencjonalnego gazu płynnego. Systematycznie rośnie sprzedaż hurtowa gazu bio LPG. Jednocześnie znajduje on wiele zastosowań nie tylko w różnych sektorach przemysłu, ale także gospodarstwach domowych.
Jaka jest rola dostawcy gazu w realizacji zielonych celów energetycznych?
Rosnąca rola gazu płynnego wymusza rozwój łańcucha dostaw tego paliwa. Jego główne elementy to sieć magazynów, terminale przeładunkowe oraz flota cystern dostarczająca gaz do odbiorców na terenie całego kraju. LPG musi spełniać wymogi Europejskiej Normy PN-EN-589 oraz normy grzewczej PN-C-96008:1998. Ważne są również regularne badania jego jakości. Dla transparentności całego procesu dostawcy korzystają z usług zewnętrznych podmiotów specjalizujących się w tego typu usługach.
Ważne też, aby dostawca był w stanie obsłużyć hurt LPG. Na rynku pojawia się coraz więcej podmiotów dysponujących koncesją na obrót i dystrybucję gazu płynnego. Dla tego typu odbiorców konieczne jest tworzenie terminali przeładunkowych oraz magazynów gazu. Te pierwsze mogą funkcjonować jako składy podatkowe. Dzięki temu możliwy jest zakup LPG w procedurze zawieszonego poboru akcyzy oraz z zapłaconą akcyzą.
Gaz płynny to bezpieczne i ekologiczne źródło energii. Jego znaczenie systematycznie rośnie. LPG staje się doskonałym źródłem energii dla domu, gospodarstwa oraz szeroko rozumianego biznesu. Sprawne funkcjonowanie sieci dostaw gazu jest istotne dla udziału LPG w realizacji zielonych celów energetycznych.