Serwis techniczny instalacji zbiornikowych gazu płynnego
TEMATY POMOCY
Brakuje odpowiedzi na Twoje pytanie?
Dodaj swoje pytanie a) informacje ogólne
1. KONSERWACJA - jest to wykonywanie czynności zapewniających utrzymanie mienia należącego do
spółki w stanie sprawności technicznej, a w szczególności:
- kontrolne sprawdzenie zaworu bezpieczeństwa;
- wymiana zaworu bezpieczeństwa w ramach przeprowadzonej kontroli;
- sprawdzenie rezystancji uziomu zbiornika;
- pomiar skuteczności ochrony katodowej zbiorników podziemnych;
- kontrola szczelności zbiornika i armatury zbiornikowej;
- wymiana gazomierza ze względu na jego zużycie lub utratę terminu legalizacji;
- kontrola i poprawa uchwytów mocowania rurociągów gazowych do zbiornika;
- sprawdzenie mocowania zbiornika do fundamentu wraz z dokręceniem śrub (nie dotyczy wymiany elementów lub całości mocowania);
- kontrolne odczyty wykonywane na zlecenie BOK.
2. Czynności naprawy - czynności techniczne polegające na wymianie elementów instalacji lub usunięciu w inny sposób jej niesprawności (pełnej lub częściowej).
3. Zbiornik magazynowy (wraz z osprzętem) - zbiornik oraz pozostałe urządzenia służące jako magazyn gazu płynnego dzierżawione przez Klienta na mocy zawartej ze spółką umowy.
4. Przyłącze gazowe - rurociąg umożliwiający dostarczanie gazu ze zbiornika do instalacji wewnętrznej Klienta; zaczynający się od reduktora I stopnia, a kończący się na szafce kurka głównego (z gazomierzem i reduktorem II stopnia).
5. Instalacja dystrybucji autogazu - zbiornik do magazynowania produktu autogaz oraz pozostałe urządzenia wraz z dystrybutorem.
6. Wewnętrzna instalacja gazowa - część instalacji gazowej będąca własnością Klienta; zaczynająca się od króćca wyjściowego od gazomierza (umiejscowionego w szafce kurka głównego) biegnąca do odbiorników końcowych gazu.
7. Upoważnieni przez spółkę BAŁTYKGAZ pracownicy to:
pracownicy spółki BAŁTYKGAZ;
kierowcy wykonujący zlecenia dostaw gazu do zbiorników BAŁTYKGAZ;
wybrane firmy instalacyjne, gwarantujące właściwy poziom świadczonych usług.
b) zasady zgłaszania oraz rozliczania usług serwisowych
W firmie BAŁTYKGAZ obowiązuje następująca procedura wykonywania czynności serwisowych:
1. Po uzyskaniu zgłoszenia od Klienta, przez każdego z pracowników spółki, o wystąpieniu problemu technicznego związanego z prawidłowym funkcjonowaniem instalacji zasilania w gaz płynny, natychmiast zgłoszenie zostaje przekierowane do specjalisty ds. technicznych właściwego dla Centrum Regionalnego, pod opieką którego jest Klient. Zgłoszenia przyjmowane są w dowolnej formie za pomocą dostępnych środków komunikacji zdalnej.
2. Specjalista ds. technicznych kontaktuje się z Klientem, a po etapie dokonania z nim podstawowych ustaleń, dotyczących charakteru awarii/usterki wymagającej interwencji pracowników spółki podejmuje decyzję o wyborze środków (osobowych i technicznych) jakich zamierza użyć do przywrócenia sprawności instalacji.
3. Dla każdego z Centrów Regionalnych prowadzona jest osobna ewidencja zgłoszeń awarii/usterek od Klientów.
4. Środkami techniczno-osobowymi znajdującymi się w dyspozycji specjalisty ds. technicznych są:
- wizyta serwisanta (standardowe świadczenie serwisowe stosowane przy czynnościach serwisowych wymagających poszerzonej wiedzy technicznej związanej z budową instalacji);
- wizyta współpracującej ze spółką firmy instalatorskiej (stosowana, gdy instalacja znajduje się w okresie gwarancyjnym oraz przy konieczności interwencji nagłej przy jednoczesnym braku w dyspozycji specjalisty ds. technicznych opiekuna/serwisanta);
- specjalista ds. technicznych informuje również Klienta o konieczności zapłaty za usługę serwisową, o ile Klient nie jest objęty okresem gwarancji na wykonaną instalację.
5. W miarę możliwości i precyzyjnego określenia przez zgłaszającego zakłóceń w pracy
instalacji specjalista ds. technicznych dokonuje wstępnej wyceny usługi serwisowej korzystając
z cennika usług serwisowych.
6. Przy dokonywaniu wyceny brane są pod uwagę 2 zmienne:
- odległość, jaką musi pokonać serwisant/doradca ds. obsługi klienta z Centrum Regionalnego spółki do Klienta (jest to wartość liczona zawsze od siedziby Centrum Regionalnego mimo, iż osoba odpowiedzialna za wykonanie czynności serwisowych może znajdować się w momencie otrzymania dyspozycji bliżej Klienta) - liczona wg 3 stref kilometrażu (do 50,do 150, i powyżej 150 km);
- stała wartość usługi z cennika usług serwisowych.
7. Następnie pracownik wybrany przez specjalistę ds. technicznych (np. serwisant) właściwy dla danego Klienta udaje się w terminie z nim ustalonym w miejsce posadowienia instalacji celem wykonania czynności serwisowych.